#040 Губа (у чоловіка)
Як називається одна з двох шкіряних складок, що утворюють кінці рота (у людини): губа, ворга, гамба..?
Для картографування взято звичайні, стилістично нейтральні назви для губи; різні експресивно забарвлені назви, напр., торóмба, дорóмба, трóмба, трóмфа, ґéмба та ін. при картографуванні не враховані.
Назви гýба і ґáмба етимологічно споріднені (< давн. слов. гѫба), але так як ґáмба явне іншомовне (польське, пор. пол. gęba, можливо, через словацьке посередництво, пор. слов. діал. gamba — рот, губа, див. Kálal, 143) слово, що має значні відмінності у фонетичному складі порівняно з гýба, то картографуємо його як протиставлення першого ступеня.
Автори відповідей відзначили, що у н. пп. 34 [Вільшанки], 35 [Тур’ї Ремети], 36 [Туриця], 38 [Лумшори], 41 [Тур’я Пасіка], 72 [Анталовці] вóрга частіше всього має згрубіло-зневажливий відтінок; так переважно з негативною експресією називають великі губи в людини та губи у тварин, зокрема, корів, коней і т. ін. У н. пп. 1 [Ст. Стужиця], 2 [Загорб], 3 [Лубня], 4 [Верховина Бистра], 16 [Ставне], 17 [Волосянка], 18 [Вишка], 19 [Тихий], 20 [Люта], 21 [Ужок], 22 [Гусний] вóрга вживається на означення губи у тварин (коней, корів), а інколи з виразним згрубіло-зневажливим відтінком цю назву переносять і на губу людини. Порів. згруб.-знев. воргáч’ — чоловік, що має великі губи (н. пп. 20 [Люта], 32 [Смерекова] та ін.).