#025 Шпаргийт / шпор
Як називається кухонна плита (мурована чи суцільнометалічна): шпор, шпаргет, шпаргейт, фітув..?
Назви шпаргéйт, шпаргéт і шпор взагалі одного кореня (< нім. Sparherd). Але так як шпаргéт і його варіант шпаргéйт можна пов’язувати з нім. Sparherd; пор. також словац. діал. šporhert, šporheľ (Kálal, 688), мадьяр. діал. sparhét, sparheét, spórhel, sporhelt, spórhej та ін. (Szinnyei, II, 426), а шпор у досліджуваних говорах, очевидно, було засвоєне через мадьярське посередництво, пор. мадьяр. діал. spór (Szinnyei, II, 428), то скартографовано їх як протиставлення першого ступеня.
При складанні карти не враховані назви для різних марок суцільнометалічної плити, наприклад: тáтрашпор (у н. пп. 202 [Кваси], 204 [Рахів] та ін.), тáтра (н. п. 203 [Білин] та ін.), шпóртатра (н. пп. 179 [Сокирниця], 180 [Салдобош] та ін.).
Відносно вживання картографованих назв автори відповідей зробили зауваження, що у н. пп. 179 [Сокирниця], 180 [Салдобош], 193 [Ганичі] фітý (род. од. фітóва) — плита з бляхи, а шпор — мурована чи суцільнометалічна плита; у н. пп. 55 [Скотарське], 114 [Фогараш], 134 [Макарево] шпаргéйт — давніше слово, вживають його переважно мовляни старших генерацій; у н. п. 181 [Вишково] шпор — новіше слово.
Таки́йс’ гоур’áч’ий, йак шпарги́йт. (н. п. 70 [Комарівці]).