#022 Оболок
Як називається засклений отвір у стіні будинку для світла і повітря: вікно, оболок, воболок, облак, визур, вузор..?
Варіанти óблак і облáк, які часто вживаються паралельно, скартографовані одним спільним знаком.
У н. п. 1 [Ст. Стужиця] знаком для вікнó скартографовано вукнó. У н. п. 102 [Вел. Лучки] знаком для вóболок скартографовано гóболок; у н. п. 98 [Зняцево] знаком для óблок скартографовано варіант з приставним в — вóблок; у н. п. 41 [Тур’я Пасіка] знаком для вýзор скартографовано два паралельно вживаних тут фонетичних варіанти вýзор і вýзур.
Автори відповідей зробили зауваження про сематично-стилістичне вживання картографованих назв. Так, у н. пп. 42 [Порошково], 43 [Тур’я Бистра] óблак — велике вікно, яке можна зустріти у новопобудованих хатах, а вýзор — невеличке вікно з маленькими шибками у старих хатах; у н. пп. 47 [Ізвор], 48 [Оленьово], 80 [Павлово] вýзор давніша назва і зустрічається переважно у мовній практиці старших поколінь; у н. пп. 89 [Дусино], 200 [Кобилецька Поляна] óболок порівняно нове слово.
Вікнó поруч з óболок скартографовано лише в тих н. пп., де ці обидві назви, за свідченням авторів відповідей, давні. Під впливом літературної мови вікно тепер стало відомим на всій території дослідження.
Такы́й иіс гий óболок, н’і вон, н’і в хы́жі. (н. п. 180 [Салдобош]).
Загадки: Скл’анóйе пóле, диривл’ан’í меижí. (н. п. 113 [Бабич-Покуття]).
Поля склянѣ, а межѣ деревянѣ? (Недзельський, З уст народу, 300).
У попа по осѣм, у бѣдного по два ци по три. (Недзельський, З уст народу, 300).